wtorek, luty 16 2021, 10:44

Ocena stabilności finansowej przy kredytach gotówkowych

Jeżeli rozważamy kredyt gotówkowy, koniecznie musimy przeprowadzić ocenę własnych finansów. Podobne działania podejmują banki w stosunku do osób, które starają się o przyznanie dodatkowego źródła finansowania. Weryfikacja danych dotyczących budżetu potencjalnego kredytobiorcy ma z perspektywy instytucji finansowej bardzo duże znaczenie. Podobnie zresztą z punktu widzenia osoby zainteresowanej kredytem gotówkowym taka ocena jest naprawdę ważna – w końcu nie można brać na siebie długów, które przekraczają nasze możliwości w zakresie spłaty.

Jakie czynniki wpływają na stabilność finansową?

Na to, czy nasza sytuacja finansowa jest stabilna, wpływa wiele czynników. Podstawowymi z nich są bez wątpienia nasze wydatki, zarobki oraz forma uzyskiwania przychodu. Te kryteria powinniśmy przeanalizować na samym początku dokonywania oceny naszego budżetu. Mogą nam one dostarczyć szeregu przydatnych w procesie decyzyjnym informacji.

Rola formy zarobkowania oraz bilansu budżetowego

Jeśli chodzi o formę zarobkowania, daje nam ona niejednokrotnie pogląd na to, na ile stabilne są nasze przychody. Umowa o pracę jest uznawana za najbardziej pewne źródło przychodu – oczywiście, tutaj również istnieje ryzyko, że można stracić zatrudnienie, niemniej jednak taki pogląd się utarł na podstawie praktyki rynkowej. Umowy zlecenie i umowy o dzieło są bowiem zupełnie inne w swojej konstrukcji – one są niejednokrotnie mniej stabilne, a przez to również inaczej postrzegane. Prowadzenie własnej firmy także wiąże się z ryzykiem – w końcu wystarczy kryzys wizerunkowy, spadek zainteresowania, czy też niekorzystne okoliczności zewnętrzne i biznes może być w jakimś stopniu zagrożony.

Samodzielna oraz odgórna ocena sytuacji finansowej

Zawsze powinniśmy samodzielnie zweryfikować naszą sytuację finansową, ponieważ my jako jedyni wiemy wszystko na temat naszego budżetu – a przynajmniej powinniśmy wiedzieć. Instytucje bankowe przeprowadzają jednak weryfikację zdolności kredytowej. Ma ona na celu sprawdzenie potencjalnego kredytobiorcy pod kątem wiarygodności i wypłacalności. Oczywiście, procedura ta jest obarczona ryzykiem błędu. Niemniej jednak jest to swego rodzaju mechanizm ochronny dla obu stron, który bazuje na dostępnych możliwościach. Banki sprawdzają również historię naszych zobowiązań w specjalnych bazach danych, aby przyjrzeć się naszym dotychczasowym długom oraz sprawdzić, jak wywiązywaliśmy się z obowiązków spłaty. Te dane są dla instytucji bankowych bardzo ważne, dlatego pusta historia kredytowa nieraz nie jest wcale pozytywnie postrzegana, wbrew temu, co mogłoby się wydawać.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://wiecej-kasy.pl/index.php?trackback/29