poniedziałek, grudzień 23 2019, 10:37

Dylematy przy kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny to uzależnienie na lata, chociaż przy rosnących dochodach kredytobiorców to nie jest już tak istotny problem. Przy zobowiązaniu długoterminowym występują pewne dylematy, o których warto chwilę podyskutować.

Duży kredyt, a małe mieszkanie?

Jeden z najważniejszych dylematów dotyczy wykorzystania maksymalnej kwoty kredytu na zakup możliwie największej, idealnej do życia nieruchomości. Najwięcej dobrych apartamentów znajduje się w aglomeracjach, zaledwie 4-5 województwach charakteryzujących się intensywnym stopniem rozwoju gospodarczego. W mniejszych miejscowościach buduje się niewiele, co wymusza nawet relokację względem aktualnego miejsca zatrudnienia. Nawet przy dużym kredycie hipotecznym może dojść do problemu zbyt małego metrażu umożliwiającego komfortowe funkcjonowanie domowników.

Niska rata miesięczna główną potrzebą kredytobiorców w kraju Kolejny dylemat dotyczy wysokości raty miesięcznej. W Polsce dominuje przekonanie o możliwie najniższej racie miesięcznej, co pociąga za sobą pewne negatywne skutki. Pierwszy z nich to naturalnie wydłużenie okresu spłaty. To kosztowna sprawa. Im dłużej spłacasz zadłużenie hipoteczne, tym naturalnie więcej płacisz (analiza kosztów całkowitych). Jedna z najlepszych strategii to dopasowanie rat malejących, a nie równych. Raty malejące umożliwiają wygenerowanie sporych oszczędności po kilku latach spłaty przy początkowym, znaczącym obciążeniu budżetu.

Kredyt hipoteczny nie tylko na nieruchomość

Niektórzy kredytobiorcy nie biorą również pod uwagi czynności dodatkowych występujących przy kredycie hipotecznym, a mianowicie spotkania z notariuszem, remontu wnętrza, kosztów rzeczoznawcy. Wskazane elementy można kredytować, ale to potencjalnie ogranicza metraż nieruchomości.

Oszczędzanie decydujące dla osiągnięcia stabilnej zdolności kredytowej

Jeden z poważniejszych dylematów jest związany z wkładem własnym. Czy wybrać mniejszy wkład własny z drogim ubezpieczeniem, czy lepiej zbierać kapitał, ale przegapić szansę na rynku nieruchomości? Własne oszczędności to obowiązkowa sprawa w analizie zdolności kredytowej, dlatego uwzględnij budowanie nadwyżek kapitałowych, nawet kiedy nie do końca myślisz o zadłużeniu hipotecznym.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://wiecej-kasy.pl/index.php?trackback/23